دستگاه چاپ فلت بد چیست؟

دستگاه چاپ فلت بد چیست؟

دستگاه چاپ فلت بد (Flatbed printing machine) یا چاپگر فلت بد (Flatbed Printer) یک نوع دستگاه چاپ دیجیتالی است که برای چاپ بر روی سطوح صاف، یکنواخت و غیرقابل انعطاف استفاده می‌شود. دستگاه چاپ فلت بد انواع مختلفی دارند و هر کدام از یک شیوه خاص برای چاپ استفاده می‌کنند، اما در همه آنها سطح کافی برای حرکت سطح مورد نظر تعریف شده است و از شیوه جوهرافشانی برای چاپ بر روی آن سطح استفاده می‌کند. به‌عنوان‌مثال، دستگاه چاپ فلت بد UV از اشعه ماوراءبنفش برای خشک کردن جوهر استفاده می‌کند و جوهر آن بلافاصله خشک می‌شود.

دستگاه فلت بد یک گزینه عالی برای چاپ بر روی سرامیک و شیشه محسوب می‌شود و باید اعتراف کرد که جایگزین مناسبی برای شیوه‌های قدیمی است. این دستگاه قابلیت چاپ بر روی مواد مختلفی مانند کاشی، سرامیک، فلز، آلومینیوم، آکریلیک، تخته چوبی و نئوپان، سنگ، چرم و پلکسی گلاس را دارد. اگرچه در سایر دستگاه‌ها دیدن حرکت هد دستگاه کار مشکلی است، اما در دستگاه چاپ فلت بد، قطعه مورد نظر بر روی یک سطح مشخص و پهن قرار می‌گیرد و هد دستگاه به کمک دو محور بر روی آن قرار می‌گیرد. زمانی که الگوی مورد نظر به دستگاه داده می‌شود، هد دستگاه چاپ فلت بد در جهت دو محور x و y حرکت می‌کند و الگوی مورد نظر را می‌کشد.

با معرفی دستگاه چاپ فلت بد به بازار چاپ، می‌توان ادعا کرد که عملکردی همانند دستگاه چاپ بنر دارد، اما تفاوت آنها به ضخامت و انعطاف قطعه چاپ است. دستگاه چاپ فلت بد بر روی سطوحی با ضخامت بیشتر و انعطاف کمتر چاپ می‌کند که از توانایی دستگاه چاپ بنر خارج است. میز بزرگ و پهن این دستگاه باعث می‌شود که حرکت دادن نمونه برای آن راحت باشد و فشار خاصی به نمونه وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *